hírek

Mindenszentek és Halottak napja

Emlékezünk november első két napján

Mindenszentek napján, november 1-jén ünnepeljük mi katolikusok az összes szentet, vagyis valamennyi megdicsőült lelket, november 2-án, halottak napján pedig megemlékezünk minden elhunytról, különösen a tisztítótűzben szenvedő lelkekről.

A keleti egyház már 380-ban megtartotta mindenszentek ünnepét, minden vértanúról megemlékezve. A nyugati egyház liturgiájába IV. Bonifác pápának köszönhetően került be, aki a pogány istenek tiszteletére épült római Pantheont 609-ben Mária és az összes vértanú tiszteletére szentelte fel – olvasható az MKPK közleményében.
III. Gergely pápa (731-741) bővítette az ünneplendők körét: “a Szent Szűznek, minden apostolnak, vértanúnak, hitvallónak és a földkerekségen elhunyt minden tökéletes, igaz embernek” emléknapjává tette mindenszentek ünnepét.
November 1-jére IV. Gergely pápa (827-844) döntése értelmében került az ünnep.

November 2-án, halottak napján a katolikus egyház ünnepélyesen megemlékezik minden elhunytról, különösképpen “a tisztulás állapotában levő szenvedő lelkekről”. Az egyház a “testi feltámadás és az örök élet hitével és az ebből fakadó reménnyel éli meg a halottak tiszteletének ősi cselekedetét, melynek minden nép a maga hagyományai szerint tesz eleget”. Az egyház kezdettől imádkozik az elhunytakért.
(Szent) Odilo clunyi apát kezdeményezte, hogy mindenszentek ünnepét követően az összes elhunyt emberről is megemlékezzenek. A halottak napját először 998-ban tartották meg, majd a 11. században a clunyi bencés szerzetesek hatására széles körben elterjedt az ünnep. Az egyház az ünnepen “bizalommal kér” kegyelmet Istentől az elhunytaknak.

TOVÁBBI HÍREK

Miért fontosak a hagyományok?

Miért fontosak a hagyományok?Mert biztonságot adnak és értékeket teremtenek.Miért fontos, hogy nyomot hagyjunk magunk után, hogy örökül hagyjunk valamit azoknak, akik utánunk jönnek?Mert így érezzük, hogy fontosak vagyunk, egy közösség részei.Ennek tükrében készítik...

bővebben

Te Deum

A 2025/26-os nevelési év végén hálaadó szentmisén köszöntük meg az elmúlt hónapok ajándékait, közös élményeit, örömeit és a gyermekek fejlődését. Hálásak vagyunk a gyermekek mosolyáért, a családok bizalmáért, munkatársaink szeretetteljes szolgálatáért, és mindazért,...

bővebben